Kociarz Roku 2010 – nominacje

Światowy Dzień Kota (17 lutego) obchodzony jest w Polsce od 2005 roku z inicjatywy felinologa, prezesa FPL „Felis Polonia” i redaktora naczelnego, wychodzącego w latach 2005-2010 miesięcznika „KOT”, Wojciecha – Alberta Kurkowskiego. Swoje korzenie kocie święto wzięło ze spotkań rzymskich miłośników kotów, którzy w słynnym Koloseum corocznie 17 lutego oddają cześć bezpańskim kotom. Obchody ŚDK w Polsce cieszą się coraz większą popularnością oraz są okazją do  połączenia ich z bardzo szlachetnymi akcjami na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom, w których uczestniczą kluby zrzeszone w Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia”, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz pomocy zwierzętom, instytucje, media i osoby prywatne . Podczas akcji charytatywnych na terenie całego kraju zbierane są środki na pomoc lokalnym schroniskom i instytucjom niosącym pomoc dla bezdomnych i poszkodowanych zwierzaków. Akcje odbywają się pod znanym już hasłem „Rasowce – Dachowcom”.


 

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Kota był, od początku swego istnienia, miesięcznik „KOT”, a także FPL „Felis Polonia”. Do grona organizatorów dołączali także także Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i wiele instytucji z całego kraju. Organizatorami Światowego Dnia Kota 2011 są: „Felis Polonia”, miesięcznik „Cztery Łapy” i fundacja „VIVA Akcja dla Zwierząt”.

Obchody ŚDK w roku 2011 odbędą się podobnie jak w latach ubiegłych na terenie całego kraju.  Mamy wielką nadzieję, że luty 2011 roku będzie obfitować także w wielu miejscowościach w Polsce w akcje pomocy zwierzętom, zbiórki darów i pieniędzy dla instytucji pro-zwierzęcych, i po prostu promujące zwykłą ludzką wrażliwość.

W ramach obchodów Światowego Dnia Kota organizowana jest „Gala Światowego Dnia Kota” podczas której od pięciu lat przyznawany jest tytuł „Kociarz Roku”. Dotychczas wyborcami w tym plebiscycie byli czytelnicy miesięcznika „KOT”, ale z racji zaprzestania jego publikacji obowiązek ten przejęli aktualni organizatorzy, czyli FPL „Felis Polonia”, miesięcznik „Cztery Łapy” oraz fundacja „VIVA”.

Tytuł „Kociarz Roku” przyznawany był dla osób i instytucji działających na rzecz poprawy dobrostanu bezdomnych kotów, propagowania właściwych form pomocy bezdomnym zwierzętom i zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu poprzez akcje uświadamiające.

Laureatami tytułu „Kociarz Roku” dotychczas byli:
2005 – Krzysztof Cwynar – polski piosenkarz i kompozytor, a także działacz społeczny. Od 1997 r. oficjalnie prowadzi Dom Kultury Studio Integracji oraz wielki miłośnik zwierząt.
2006 – Franciszek Klimek – poeta i autor wierszy o kotach; wcześniej związany z Zespołem Pieśni I Tańca „Śląsk” oraz Filharmonią Krakowską.
2007 – (3 kategorie) kategoria osoba: prezydent Lech Kaczyński, kategoria instytucja: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, kategoria media: forum Miau.pl.
2008 – (3 kategorie) kategoria osoba: Anna Mrozek,  lekarz weterynarii, wolontariuszka łódzkiego Schroniska dla Zwierząt.
kategoria instytucja: Fundacja VIVA, kategoria media: program TVP Warszawa „Mój pies i inne zwierzaki”.
2009 – Maryla Weiss, fotograf, dziennikarka

Tytuł „Kociarz roku 2010” przyznany zostanie w Warszawie 16 lutego 2011 podczas „Gali Światowego Dnia Kota”. Odbędzie się ona w warszawskim Teatrze SABAT Małgorzaty Potockiej, która wspaniałomyślnie zgodziła się udostępnić nam swą scenę.

Kandydatów do tytułu „Kociarz Roku 2010” zgłaszać można listownie na adres redakcji miesięcznika „Cztery Łapy” ul. Sielecka 52, lok.28, 00-738 Warszawa lub mailem:   cztery-lapy@aster.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Kota w roku 2011!