Światowy Dzień Kota 2009

Światowy Dzień Kota 2009, 14 lutego godz. 19.00 w Sali Koncertowej PKiN.

Koty są dziś najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, goszczą one w około 33% domów w Polsce, wygrywając pod tym względem konkurencję z psami. Mimo iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom. Koty zawsze fascynowały swym majestatycznym pięknem i elegancją ruchu. Zawsze miały też swych zagorzałych wrogów i fanatycznych wielbicieli.

W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się 17 lutego. Skąd właśnie ta data? Dokładnie nie wiadomo, okoliczności ustanowienia tego święta są owiane tajemnicą. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Kota w Polsce jest prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia" i redaktor naczelny miesięcznika KOT, Wojciech-Albert Kurkowski. Od 2006 roku KOT organizuje obchody tego święta w naszym kraju, łącząc je z ogłoszeniem wyników plebiscytu "Kociarz Roku", w którym głosują czytelnicy KOTA. Przypomnijmy, że w zeszłym roku ten tytuł (w kategorii: Osoba)i wykonana z brązu i marmuru statuetka trafiły do prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Do grona organizatorów tej niezwykłej imprezy dołączyła Polska Federacja Felinologiczna "Felis Polonia" i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
W trakcie Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych należących do FPL organizuje pokazy kotów rasowych i akcje charytatywne; pod hasłem "Rasowce – Dachowcom" zbierane są wtedy pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów. Akcje te coraz częściej przenoszą się również do szkół i przedszkoli.
Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów.
W tym roku, ze względu na przypadający weekend główne obchody Światowego Dnia Kota odbędą się już 14-15 lutego w Warszawie. Zbiegną się one z organizowaną przez klub Jedynka Międzynarodową Wystawą Kotów Rasowych (Hotel Gromada, ul. 17 Stycznia 32). Natomiast 14 lutego o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki będzie miała miejsce Gala, podczas której wręczone zostaną statuetki dla Kociarza Roku 2008. Na charytatywnym koncercie wystąpią:
– Andrzej Nowak z zespołem "Złe Psy"
– Martyna Kasprzyk
– Kasia Klich
– Anna Werecka
– Agnieszka Włodarczyk
– Krzysztof Cwynar i Studio Integracji
– Marek Frąckowiak
– Franciszek Klimek
– Maciej Kozłowski
– Marcin Pyda
– Piotr Wąsik "Snake"
Koncert poprowadzą: Wojciech-Albert Kurkowski i Michał Piróg
W trakcie Gali odbędzie się również licytacja, z której dochód zostanie przeznaczony na bezdomne koty. Specjalny upominek na licytację przekażą Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska.

Sponsorzy: Wydawnictwo Galaktyka, Hill’s
Patroni medialni: TVP Warszawa, Cztery Łapy, Angora, Miau.pl, Ekologiczni.pl, Fundacja VIVA!, Rossnet.pl

Uwaga, konkurs!
Na 5 pierwszych internautów, którzy na adres redakcji KOTA: redakcja@kot.net.pl
nadeślą maila z hasłem "Światowy Dzień Kota" czekają dwuosobowe zaproszenia na obchody Światowego Dnia Kota w Warszawie. Prosimy o podanie w mailu adresu na który mamy wysłać zaproszenie. Brak odpowiedzi na Państwa maila będzie oznaczał, że zaproszenia zostały już rozdane.

Nominowani do tytułu KOCIARZ ROKU 2008

Kategoria: OSOBA
Barbara Brus – opiekunka i karmicielka rzeszy bezdomnych kotów w Krakowie. Pani Barbara współpracuje z Fundacją "Zwierzęta Krakowa", Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami i lekarzami weterynarii, często sama finansuje zabiegi sterylizacji. W ciągu 10 lat dzięki niej nowych opiekunów znalazło ponad 130 żyjących dotąd na ulicy kotów. Jej dom i ogród stały się azylem dla całej gromady kotów po przejściach. Pani Barbara interesuje się losem każdego wyaadaptowanego zwierzaka i jest gotowa interweniować, gdyby w nowej rodzinie działa mu się krzywda.
Ryszard Czubaczyński – dyrektor Muzeum Historii Miasta Łodzi i wielki miłośnik kotów. Od 10 lat opiekuje się kotami, które odwiedzają muzealny dziedziniec, szuka im domów i promuje szacunek do zwierząt. Karmi koty codziennie, dba o to, aby miały zimą dach nad głową. W zeszłym roku uratował życie kociętom, które wpadły do fontanny w ogrodzie przy muzeum, a potem zamontował na fontannie specjalną siatkę, aby zapobiec takim nieszczęściom.
Anna Mrozek – lekarz weterynarii z Łodzi, wolontariuszka łódzkiego Schroniska dla zwierząt, angażująca się mocno w pomoc bezdomnym kotom. Pani Anna zabiera najbardziej potrzebujące koty ze schroniska do swojej lecznicy, leczy je tam, odkarmia, znajduje im domy. Dzięki bezinteresownemu poświęceniu pani Ani ogromna liczba bezdomnych, chorych i niechcianych kotów odzyskała zdrowie, miłość i godność.
Krystyna Sienkiewicz – aktorka znana ze swej ogromnej troski o los naszych "braci mniejszych", prezes fundacji prowadzącej Schronisko dla zwierząt w Milanówku. Przygarnia bezdomne koty, bezinteresownie wspiera przedsięwzięcia, które mają za cel niesienie pomocy zwierzętom: występuje na charytatywnych koncertach, maluje i sprzedaje obrazy, z których dochód przeznacza dla potrzebujących kotów i psów. Na każdym kroku propaguje mądrą miłość do zwierząt, mówi o sterylizacji, dokarmianiu. W jednym z wywiadów powiedziała, że jej marzeniem jest postawienie pomnika kociary.
Beata Tyszkiewicz – choć ta wielka dama polskiego kina sama nie ma kota, okazuje wiele serca bezdomnych zwierzakom. Od lat je dokarmia, uczy innych szacunku do kotów. Nigdy nie przejdzie obojętnie obok kota, któremu ktoś wyrządza krzywdę. Z odwagą i stanowczością przeciwstawia się każdemu, kto w jej obecności źle potraktuje kota.

Kategoria FIRMA lub INSTYTUCJA
Fundacja For Animals – działa dopiero od 2006, ale jej osiągnięcia są ogromne. Fundacja powstała w Katowicach, lecz ma swoje oddziały w Łodzi, Wrocławiu i Częstochowie. Wolontariusze z fundacji ratują potrzebujące zwierzęta, znajdują im domy, prowadzą akcje uczące dzieci i młodzież miłości do kotów. Fundacja znana jest ze swej skuteczności i pomysłowości – z sukcesem pozyskuje sponsorów, współpracuje z wieloma firmami i urzędami miast, prowadzi wielkie akcje sterylizacji. Założycielką i prezesem fundacji jest Joanna Zaremba, nominowana w zeszłym roku do tytułu Kociarza Roku 2007 w kategorii: osoba.
Fundacja VIVA! – od lat walczy o prawa zwierząt, pozyskując do współpracy media i osoby z pierwszych stron gazet. Fundacja pomaga nie tylko kotom, ale także psom, koniom, przetrzymywanym w nieludzkich warunkach krowom, świniom, kurom, karpiom Tam gdzie cierpią bezbronne stworzenia, pojawiają się wolontariusze z VIVY! Fundacja znana jest z medialnych akcji, demonstracji i wielkich kampanii informacyjnych choćby kampanii Wybierz Miśka mającej na celu znajdowanie domów bezdomnym kotom i psom czy rozpoczętej niedawno w Warszawie akcji sterylizacji psów i kotów, zapobiegającej bezdomności zwierząt.
Koci Azyl w Konstancinie – przytulisko to mieści się w prywatnym domu należącym do Ireny Jarosz. Pani Irena udostępniła potrzebującym kotom prawie wszystkie pomieszczenia. Gdy do Azylu trafi informacja, ze ktoś gdzieś skrzywdził kota, pani Irena i jej przyjaciele interweniują i sprowadzają zwierzaka do siebie. Koty w azylu mają tam zapewnioną opiekę, ciepły kąt, jedzenie. Wolontariusze, jeśli tylko to możliwe, z poświęceniem szukają im nowych domów.

Kategoria MEDIA
Cztery Łapy – bezpłatny miesięcznik, którego redaktor naczelną jest Dorota Szulc-Wojtasik. Czytelnicy doceniają go za to, że na pierwszym miejscu stawiane jest tam zawsze dobro zwierząt. Cztery Łapy – to czasopismo z misją, propagujące adopcję kotów, ich właściwe żywienie i pielęgnację. Redakcja organizuje imprezy i akcje mające poprawić los bezdomnych zwierząt, wciągając w swoje działania gwiazdy filmu i telewizji.
Zwierzowiec – program TVP1, prowadzony przez Dorotę Sumińską (lekarza weterynarii, autorkę książek i artykułów o zwierzętach). Widzowie mogą dowiedzieć się z niego, jak opiekować się kotem i poznać wiele wzruszających kocich historii
Mój pies i inne zwierzaki – program emitowany na antenie TVP3 Warszawa, pod redakcją Martyny Rux. Program uwrażliwia ludzi na los zwierząt, zachęca do opieki nad kotami. Tworzący go dziennikarze obecni są zawsze imprezach, których celem jej niesienie pomocy zwierzętom, i z całego serca wspierają działania miłośników kotów.

Historia Światowego Dnia Kota

Koty są dziś najpopularniejszymi zwierzętami trzymanymi w domach. Od kilku lat zdecydowanie wygrywają one konkurencję z psami, goszcząc w około 33% domów w Polsce. Koty są niezbędnym ogniwem ekosystemu każdego miasta, wsi, osady. Bez kotów nie udaje się powstrzymać inwazji gryzoni nawet z użyciem wyspecjalizowanych środków chemicznych. Koty są obok psów najstarszymi i najbliższymi przyjaciółmi człowieka. Ich towarzystwo pomaga w codziennym życiu nie tylko osobom starszym i dzieciom. W dzisiejszych czasach kot w mieszkaniu po prostu daje namiastkę prawdziwego domu dla młodych, zabieganych i zapracowanych ludzi. Coraz częściej koty wykorzystywane są one w felinoterapii, gdzie pomagają chorym wracać do zdrowia i przynoszą ulgę tym, których stan zdrowia nie rokuje nadziei. Koty zawsze jednak pozostawały zwierzętami kontrowersyjnymi, kochano je lub nienawidzono. Czczono je i wynoszono na ołtarze w czasach starożytnego Egiptu i palono na stosach jako pomiot szatana w mrokach średniowiecza.

Dokładnie nie wiadomo kiedy, kto i w jakich okolicznościach wymyślił datę 17 lutego jako dzień święta kota. Najprawdopodobniej data ta przyjęła się pierwotnie we Włoszech, wśród ruin rzymskiego Koloseum, które koty przejęły w swe władanie już dawno temu. W jego ruinach i w wąskich uliczkach Rzymu mieszka niezliczona liczba kotów. Cieszą się one szacunkiem mieszkańców i to najprawdopodobniej oni wymyślili to święto. Dziś Światowy Dzień Kota obchodzony jest w wielu krajach Europy. Coraz głośniej jest także o jego obchodach w Polsce.

Pomysłodawcą obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce jest prezes Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia i redaktor naczelny miesięcznika KOT, Wojciech  Albert Kurkowski. Od roku 2006 miesięcznik KOT organizuje obchody Światowego Dnia Kota w Polsce, łącząc je z ogłoszeniem wyników plebiscytu czytelników KOTA – Kociarz Roku� Od 2007 współorganizatorem ogólnopolskich obchodów tego święta została FPL Felis Polonia i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Tytuły Kociarza Roku przyznawany przez miesięcznik KOT dotychczas uzyskali: Krzysztof Cwynar  – rok 2006, Franciszek Klimek – rok 2007. Od roku 2008 tytuł i wyjątkowa statuetka z brązu autorstwa słynnego artysty rzeźbiarza Arkadiusza Latosa przyznawana jest w trzech kategoriach, a otrzymali ją: w Kategorii Osoba – Lech Kaczyński, Prezydent RP, Kategoria Firma lub Instytucja – Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Kategoria Media – Forum MIAU.PL. Zwycięzcy tegorocznego plebiscytu, wzorem lat ubiegłych, ogłoszeni zostaną podczas Gali, która odbędzie się 14 lutego w Sali Koncertowej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Podczas obchodów Światowego Dnia Kota organizowana jest wielka ogólnopolska akcja Rasowce – Dachowcom podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia z całego kraju, hodowcy kotów rasowych, a także instytucje i fundacje zbierają pieniądze i dary rzeczowe na pomoc dla bezdomnych zwierząt.

Obchody tego święta mają na celu uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno-żyjącym. Przyczynia się ono do integracji różnych środowisk miłośników kotów. Hodowcy kotów rasowych i miłośnicy najzwyklejszych dachowców tych dniach działają wspólnie na rzecz zwierząt, na rzecz poprawy wizerunku "kociarza" w społeczeństwie i co najważniejsze – na rzecz prorogowania szacunku dla kotów.
AQ

"Rasowce – Dachowcom"

Ogólnopolska akcja "Rasowce – Dachowcom" zainicjowana w roku 2006 przez Cat Club Łódź dziś znana jest już w całej Polsce. Podczas tej akcji hodowcy kotów rasowych, kluby felinologiczne zrzeszone w FPL, a także coraz częściej osoby prywatne, instytucje pozarządowe, szkoły, przedszkola i biblioteki zbierają pieniądze i rzeczy na pomoc dla bezdomnych zwierząt. Hodowcy rasowych kotów to nie producenci lecz pasjonaci! Odnoszący się z szacunkiem do żywych istot nie rozmnażają nierasowych kotów, których ciągle zbyt wiele nie ma własnego kąta i własnego człowieka. Zwierzęta hodowlane zaspokajają nie tylko estetyczne oczekiwania ludzi, ale także pozwalają uczyć się hodowli, genetyki, działania w strukturach kocich federacji. Hodowla jest wspaniałym hobby, które ma na celu nie tylko powołanie na świat pięknych i zdrowych kotów lecz także zapewnienie im wspaniałej przyszłości. Hodowcy rasowych kotów nigdy jednak nie przestali kochać wszystkie zwierzęta. By to unaocznić biorą oni udział w akcji "Rasowce – Dachowcom".

W ubiegłym roku dzięki działaniu hodowców kotów rasowych, klubom i stowarzyszeniom zrzeszonym w Felis Polonia, a także firmom i instytucjom udało się zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy złotych i kilkaset kilogramów karmy, które zostały przekazane do schronisk i organizacji pro-zwierzęcych na terenie całej Polski. Tylko podczas zeszłorocznej Gali przekazano na warszawskie schronisko "Na Paluchu" ponad 11 tysięcy złotych i ponad 200 kg. karm.

Podczas Gali Światowego Dnia Kota licytowane są dzieła sztuki i wartościowe pamiątki sławnych ludzi. Na tegoroczną licytację wśród wielu cennych przedmiotów znajdzie się także dar Pary Prezydenckiej Państwa Kaczyńskich.

Wspierana przez Polską Federację Felinologiczną ogólnopolska akcja "Rasowce – Dachowcom" doskonale oddaje ideę FPL mówiącą o szacunku do wszystkich zwierząt, niezależnie od rasy i gatunku.
AQ